üzenetküldése irodánk részére
elérhetőségeink
Társaságunk élete képekben







Adatvédelmi és Adatkezelési Szabályzat



Hódagro Zrt. vezetőség Növénytermesztés állattenyésztés minőségpolitika szabad kapacitás kapcsolatfelvétel

Projekt címe: Innovatív tenyésztéstechnológiát szolgáló korszerű biotechnikai (embriótranszfer, ET) biotechnológiai és takarmányozási megoldások fejlesztése a tej- és a hústermelés hatékonyságának javítása érdekében
Kedvezményezett neve: HÓDAGRO Mezőgazdasági Zrt. (konzorciumvezető), MATE Kaposvári Campus (konzorciumi tag)
Projektazonosító: 2020-1.1.2-PIACI-KFI-2020-00142
Támogatás teljes összege: 737 323 926 Ft
Támogatás mértéke: 55,87 %
A projekt várható fizikai befejezése: 2024.12.31.

Projekt tartalmának bemutatása:
A kutatás fókuszában, a nagy tenyészértékű tej- és hústermelő szarvasmarhák tenyésztéstechnológiájának és takarmányozásának korszerűsítése áll.

A projekt során olyan korszerű, innovatív biotechnikai (embrió-átültetés - embryo-transfer; ET) és biotechnológiai (ultrahangos petesejt kinyerés ovum pick up OPU; in vitro embrió előállítás - in vitro embryo production IVP) megoldásokat fejlesztünk ki magyarországi gyakorlati körülmények közé, melynek elemei más fejlett szarvasmarhatenyésztéssel foglakozó országban sem állnak még az ottani gyakorlati szakemberek rendelkezésére. Az új szemléletű tenyésztéstechnológia a hazai viszonyokhoz igazodó takarmányozási megoldásokat is kíván, amit a projekt keretében szerves egységben kívánunk megvalósítani.

További fontos célunk a hő-, a tartási és takarmányozási stressz káros hatásainak mérséklése a donor és recipiens hús- és tejtermelő kérődző állatok felnevelésekor és tartásakor. Ezek káros hatásai a következő évtizedekben, a klimatikus változások következtében fokozottan jelentkezni fognak, és kihívást jelentenek gazdaságaink számára. A projekt eredményei alapján eldönthető az, hogy az in vivo asszisztált reprodukciós technikák (mesterséges termékenyítés, embrió-átültetés) milyen eredményességgel alkalmazhatóak a hőstresszes időszakban, illetve milyen preventív tartás-technológiai és takarmányozási megoldásokkal enyhíthető a hőstressz produkciós és reprodukciós tulajdonságokra gyakorolt negatív hatása. A hőstressz mérséklésére különböző stratégiákat értékelünk, amelyek magukban foglalják az említett istálló klíma (környezet) fizikai módosításán, a takarmányozási menedzsmenten kívül, a genetikai szelekciót is. A világon 2016 óta figyelhető meg az a tendencia, hogy IVP termelési volumene meghaladta az in vivo előállított embriókét. Mindennek feltétele egy jól működő IVP rendszer megléte.

A projekt megvalósulásával Magyarországon és a régióban egyedülálló módon lehetővé válna a szarvasmarha fajban az in vitro szarvasmarha embrió-előállítás, forgalmazás és értékesítés.

 

Letölthető dokumentumok:

Szabályzat kutatási infrastruktúra felhasználáshoz